Rozszerzanie diety (raczkujac.pl)

Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety?

Wpadłam na pomysł stworzenia cyklu artykułów dotyczących rozszerzania diety. Jako pierwszy przedstawiam Wam tekst dotyczący podstawowego pytania, a mianowicie kiedy rozpocząć wprowadzanie nowych produktów do diety naszego maluszka.

Ponieważ planuję cykl artykułów o tematyce rozszerzania diety, bardzo jestem ciekawa Waszych opinii. Jakie informacje byłyby dla Was najbardziej wartościowe? A jeśli macie już etap początków rozszerzania diety za sobą, będę bardzo wdzięczna jeśli podzielicie się wiedzą o tym jakich informacji szukałyście, i które patrząc wstecz najbardziej się Wam przydały? Co poradziłybyście tym mamom, które dopiero będę rozpoczynać przygodę z wprowadzaniem nowych produktów do diety swoich maluszków? Piszcie do mnie proszę w komentarzach na stronie, ale także na Facebooku czy Instagramie oraz bezpośrednio na adres kontakt@raczkujac.pl. Czekam na Wasze opinie i z góry za wszystkie bardzo dziękuję. Będę też ogromnie wdzięczna, jeśli podzielicie się wpisem ze znanymi Wam mamami, którym wiedza w nim zawarta mogłaby się przydać, oczywiście, jeśli Waszym zdaniem jest on wartościowy 🙂

Czym się kierować planując rozszerzanie diety?

Rozszerzanie diety to temat budzący emocje u każdej mamy. Zadajemy sobie pytania kiedy najlepiej zacząć, co wprowadzić jako pierwsze, w jaki sposób podać pierwszy stały posiłek, czy wybrać papki czy raczej wypróbować metodę BLW. Nie pomaga nam też to, że często spotykamy się ze sprzecznymi opiniami różnych specjalistów – pediatrów, dietetyków, pielęgniarek oraz oczywiście… innych mam 🙂 Czym więc się kierować?

Moim zdaniem najlepiej kierować się aktualnymi zaleceniami specjalistów w zakresie żywienia dzieci, mianowicie zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz specjalistów z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, które zostały przygotowane w oparciu o najświeższe badania oraz opinie europejskich i światowych autorytetów w tej dziedzinie.

Co mówią specjaliści w kontekście tego kiedy rozpocząć rozszerzanie diety?

Przede wszystkim główne zalecenie jest takie, aby dążyć do wyłącznego karmienia z piersi przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Po ukończeniu 6. miesiąca należy kontynuować karmienie mlekiem matki jednocześnie stopniowo wprowadzając nowe pokarmy, mające na celu uzupełnienie diety malucha o wartości odżywcze, których samo mleko nie jest już w stanie w wystarczającym stopniu dostarczyć rozwijającemu się organizmowi maluszka.

Oczywiście nie każde niemowlę, z różnych przyczyn, jest karmione piersią. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym aktualne zalecenia są podobne. Mleko modyfikowane do końca 6. miesiąca życia także zaspokaja wszystkie potrzeby dziecka i nie ma potrzeby podawania mu w tym okresie dodatkowych posiłków. Panuje natomiast ogólne przekonanie, że dzieci karmione w ten sposób powinny mieć rozszerzaną dietę już po ukończeniu 4. miesiąca życia. Nie jest to prawda!

Właściwy moment rozpoczęcia rozszerzania diety jest wtedy, kiedy dziecko wykazuje oznaki gotowości na wprowadzenie pokarmów uzupełniających. Oznaki gotowości opisuję dokładnie poniżej.

https://www.instagram.com/p/Bwpi9uphxkY/?utm_source=ig_web_copy_link

Kiedy dziecko jest gotowe na wprowadzenie nowych produktów?

Dziecko jest na to gotowe najwcześniej po ukończeniu 4. miesiąca życia. Dlatego w zaleceniach znajduje się zapis, że nowe produkty należy wprowadzać po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu, czyli między 5. a końcem 6. miesiąca. Przed 18. tygodniem życia, dopiero rozwijający się układ pokarmowy niemowlaka nie jest sobie w stanie poradzić z dodatkowymi produktami. Innymi słowami, rozszerzanie diety po 4. miesiącu jest dopuszczalne, jeśli są do tego wskazania, nie jest to natomiast moment, w którym bezsprzecznie powinno się to robić.

Natomiast jeszcze ważniejsze od dat są oznaki gotowości, które wykazuje dziecko i które objawiają się na kilka sposobów. Aby rozpocząć rozszerzanie diety dziecko powinno opanować wszystkie wymienione poniżej umiejętności, szczególnie, jeśli chcemy wprowadzić dodatkowe posiłki przed ukończeniem 6. miesiąca życia.

Oznaki gotowości dziecka na rozszerzanie diety to:

  • zainteresowanie jedzeniem,
  • umiejętność stabilnego siedzenia z podparciem,
  • trzymanie prosto i koordynacja ruchów głowy i szyi,
  • chwytanie i kierowanie przedmiotów do buzi,
  • zanik odruchu wypychania jedzenia z buzi za pomocą języka.

Dopóki dziecko nie opanuje tych umiejętności, na rozszerzanie diety jest za wcześnie.

Każde dziecko jest inne i każde rozwija się w swoim własnym, indywidualnym tempie.

Dlatego tak ważna jest obserwacja dziecka i dlatego to każda mama decyduje sama, w którym momencie z zalecanego okresu jej dziecko jest gotowe na wprowadzenie do diety nowych pokarmów.

Są także dzieci, które ze względów zdrowotnych potrzebują wcześniejszego niż po ukończeniu 6 miesięcy rozszerzania diety, ale takie zalecenia powinny pochodzić od lekarza. Tak było np. w naszym przypadku. Ze względu na przyjmowane przez mojego synka leki, które powodują wypłukiwanie z organizmu pierwiastków takich jak sód czy potas, mieliśmy zalecone rozszerzanie diety już po ukończeniu 5. miesiąca.

Moja subiektywna opinia jest taka, że jeśli nie macie innych zaleceń od lekarza, Wasze dziecko jest zdrowe, to nie ma się z czym spieszyć i niepotrzebnie obciążać młodego układu pokarmowego, dla którego wszelkie potrzebne składniki do ukończenia 6. miesiąca życia dostarczane są wraz z mlekiem. Zdążycie jeszcze nie raz być oplute lub obryzgane jedzeniem przez malucha, który zrobi to równie skutecznie, jeśli dietę zaczniecie rozszerzać dopiero pod koniec zalecanego przedziału czasowego

WAŻNE!

Treści zawarte w artykule mają wartość jedynie informacyjną i odnoszą się do diety zdrowych dzieci. Nie zastąpią konsultacji ze specjalistą – lekarzem lub dietetykiem.

Może zaciekawią Cię też artykuły

Źródła:

  1. „Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci” Standardy Medyczne/Pediatria. 2014, t.11, s.321-338
  2. http://malgorzatajackowska.com/2015/03/16/czym-sie-rozni-cztery-od-szesciu-czyli-o-tym-kiedy-rozszerzac-diete-niemowlecia/
  3. http://malgorzatajackowska.com/2014/07/29/zasady-zywienia-niemowlat-2014-2-kiedy-i-jak-rozszerzac-diete-dziecka/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*