Rozszerzanie diety (raczkujac.pl)

Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety?

Wpadłam na pomysł stworzenia cyklu artykułów dotyczących rozszerzania diety. Jako pierwszy przedstawiam Wam tekst dotyczący podstawowego pytania, a mianowicie kiedy rozpocząć wprowadzanie nowych produktów do diety naszego maluszka.

Ponieważ planuję cykl artykułów o tematyce rozszerzania diety, bardzo jestem ciekawa Waszych opinii. Jakie informacje byłyby dla Was najbardziej wartościowe? A jeśli macie już etap początków rozszerzania diety za sobą, będę bardzo wdzięczna jeśli podzielicie się wiedzą o tym jakich informacji szukałyście, i które patrząc wstecz najbardziej się Wam przydały? Co poradziłybyście tym mamom, które dopiero będę rozpoczynać przygodę z wprowadzaniem nowych produktów do diety swoich maluszków? Piszcie do mnie proszę w komentarzach na stronie, ale także na Facebooku czy Instagramie oraz bezpośrednio na adres kontakt@raczkujac.pl. Czekam na Wasze opinie i z góry za wszystkie bardzo dziękuję. Będę też ogromnie wdzięczna, jeśli podzielicie się wpisem ze znanymi Wam mamami, którym wiedza w nim zawarta mogłaby się przydać, oczywiście, jeśli Waszym zdaniem jest on wartościowy.

Czym się kierować planując rozszerzanie diety?

Rozszerzanie diety to temat budzący emocje u każdej mamy. Zadajemy sobie pytania kiedy najlepiej zacząć, co wprowadzić jako pierwsze, w jaki sposób podać pierwszy stały posiłek, czy wybrać papki czy raczej wypróbować metodę BLW. Sytuacji nie pomaga też to, że często spotykamy się ze sprzecznymi opiniami różnych specjalistów – pediatrów, dietetyków, pielęgniarek oraz oczywiście… innych mam 🙂 Czym więc się kierować?

Moim zdaniem najlepiej kierować się aktualnymi zaleceniami specjalistów w zakresie żywienia dzieci, mianowicie zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz specjalistów z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, które zostały przygotowane w oparciu o najświeższe badania oraz opinie europejskich i światowych autorytetów w tej dziedzinie.

Co mówią specjaliści w kontekście tego kiedy rozpocząć rozszerzanie diety?

Przede wszystkim główne zalecenie jest takie aby dążyć do wyłącznego karmienia z piersi przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Po ukończeniu 6 miesiąca należy kontynuować karmienie mlekiem matki jednocześnie stopniowo wprowadzając nowe pokarmy, mające na celu uzupełnienie diety malucha o wartości odżywcze, których samo mleko nie jest już w stanie w wystarczającym stopniu dostarczyć rozwijającemu się organizmowi maluszka.

Oczywiście nie każde niemowlę, z różnych przyczyn, jest karmione piersią. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym aktualne zalecenia są podobne. Mleko modyfikowane do końca 6 miesiąca życia także zaspokaja wszystkie potrzeby dziecka i nie ma potrzeby podawania mu w tym okresie dodatkowych posiłków. Panuje natomiast ogólne przekonanie, że dzieci karmione w ten sposób powinny mieć rozszerzaną dietę już po ukończeniu 4 miesiąca. Nie jest to prawda!

Odnośnie właściwego momentu rozpoczęcia rozszerzania diety u każdego dziecka indywidualnie zastosowanie ma dodatkowe kryterium, mianowicie dotyczące gotowości dziecka na wprowadzenie pokarmów uzupełniających.

View this post on Instagram

Trzy, dwa, jeden i… tak!!! 😊 Zaczęłam rozszerzanie diety młodego 😱 Podejście pierwsze to płatki jaglane gotowane na wodzie na gęsto i marchewka w słupkach gotowana na parze. Marchewkę ugotowałam przy okazji robienia warzyw dla nas na obiad, a płatki robią się w 3 minuty 😊 Jak nam poszło? 🙈 Maluch był całkiem zainteresowany całą sytuacją, trochę zdziwiony czemu go matka w jakieś krzesło wkłada i nakłada jakiś dziwny fartuch 😂 Najpierw wgryzł się w miskę 🙈 Ale jak nałożyłam mu trochę płatków na łyżeczkę to zaraz wyrwał mi ją z ręki i włożył do buzi. Trochę się zdziwił, trochę zakrztusił, a troche wypluł, nie wiem czy coś połknął 😉 Na tym się właściwie zakończyło jedzenie 😜 Jeszcze trochę pogrzebał rączką w talerzu ☺ Marchewką się w ogóle nie zainteresował 🥕 Na koniec zdenerwował się i rozpłakał, więc musiałam go wyjąć z krzesełka. Ale za bardzo się tym nie przejęłam 😜 Po prostu takie są te pierwsze próby 😁 Trzeba być przygotowanym na to, że dziecko może nic nie zjeść. Jutro próbujemy dalej 💪 Jesteście z nami? 😊 Więcej pokazuję w relacji 😊 ———————————— #RozszerzanieDiety #rozszerzaniedietykrokpokroku #rozszerzaniedietydzienpodniu #dzień1 #pierwszyposiłek #PrzepisyDlaNiemowląt #DlaDziecka #DlaDzieci #ZdrowePrzepisy #DaniaDlaNiemowląt #PrzepisyDlaDzieci #DaniaDlaDzieci #GotowanieDlaDzieci #WiemCoJem #WiemCoPodajęDziecku #MamaWKuchni #MamaGotuje #Niemowlak #Dziecko #RaczkujacWKuchni #RaczkujacWŻyciu #blogkulinarny #mamabloguje #mamablogerka

A post shared by Marta Miśkiewicz (@raczkujac.pl) on

Kiedy dziecko jest gotowe na wprowadzenie nowych produktów?

Dziecko jest na to gotowe najwcześniej po ukończeniu 4 miesiąca życia, dlatego w zaleceniach znajduje się zapis, że nowe produkty należy wprowadzać po ukończeniu przez dziecko 17 tygodnia życia i nie później niż w 26 tygodniu, czyli między 5 a końcem 6 miesiąca. Przed 18 tygodniem życia, dopiero rozwijający się układ pokarmowy niemowlaka nie jest sobie w stanie poradzić z dodatkowymi produktami. Innymi słowami, rozszerzanie diety po 4 miesiącu jest dopuszczalne, nie jest to natomiast moment, w którym bezsprzecznie powinno się to robić.

Natomiast jeszcze ważniejsze od dat są oznaki gotowości, które wykazuje dziecko i które objawiają się na kilka sposobów. Aby rozpocząć rozszerzanie diety dziecko powinno opanować wszystkie wymienione poniżej umiejętności, szczególnie, jeśli chcemy wprowadzić dodatkowe posiłki przed ukończeniem 6 miesiąca.

Oznaki gotowości dziecka na rozszerzanie diety to:

  • umiejętność stabilnego siedzenia z podparciem
  • trzymanie prosto i koordynacja ruchów głowy i szyi
  • chwytanie i kierowanie przedmiotów do buzi
  • zanik odruchu wypychania jedzenia z buzi za pomocą języka.

Dopóki dziecko nie opanuje tych umiejętności, na rozszerzanie diety jest za wcześnie.

Każde dziecko jest inne i każde rozwija się w swoim własnym, indywidualnym tempie.

Dlatego tak ważna jest obserwacja dziecka i dlatego to każda mama decyduje sama, w którym momencie z zalecanego okresu jej dziecko jest gotowe na wprowadzenie do diety nowych pokarmów.

Są także dzieci, które ze względów zdrowotnych potrzebują wcześniejszego niż po ukończeniu 6 miesięcy rozszerzania diety, ale takie zalecenia powinny pochodzić od lekarza. Tak było np. w naszym przypadku. Ze względu na przyjmowane przez mojego synka leki, które powodują wypłukiwanie z organizmu pierwiastków takich jak sód czy potas, mieliśmy zalecone rozszerzanie diety już po ukończeniu 5 miesiąca.

Moja subiektywna opinia jest taka, że jeśli nie macie innych zaleceń od lekarza, Wasze dziecko jest zdrowe, to nie ma się z czym spieszyć i niepotrzebnie obciążać młodego układu pokarmowego, dla którego wszelkie potrzebne składniki do ukończenia 6 miesiąca dostarczane są wraz z mlekiem. Zdążycie jeszcze być nie raz oplute lub obryzgane jedzeniem przez malucha, który zrobi to równie skutecznie, jeśli dietę zaczniecie rozszerzać dopiero pod koniec zalecanego przedziału czasowego 

WAŻNE!

Treści zawarte w artykule mają wartość jedynie informacyjną i odnoszą się do diety zdrowych dzieci. Nie zastąpią konsultacji ze specjalistą – lekarzem lub dietetykiem.

Może zaciekawią Cię też artykuły

Źródła:

  1. „Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci” Standardy Medyczne/Pediatria. 2014, t.11, s.321-338
  2. http://malgorzatajackowska.com/2015/03/16/czym-sie-rozni-cztery-od-szesciu-czyli-o-tym-kiedy-rozszerzac-diete-niemowlecia/
  3. http://malgorzatajackowska.com/2014/07/29/zasady-zywienia-niemowlat-2014-2-kiedy-i-jak-rozszerzac-diete-dziecka/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*