Placki mocno borówkowe (raczkujac.pl)

Placki mocno borówkowe

Jak wykorzystać resztki owoców (lub warzyw)? Jednym ze sposobów, i to jednym z moich ulubionych, jest zrobienie placków 🙂 Ostatnio miałam w lodówce resztę musu z borówek, który trzeba było już zużyć. I tak powstały mocno borówkowe placki 🙂 

Placki wyszły tak bardzo fioletowe, że aż prawie czarne. Pachniały obłędnie i bardzo posmakowały moim synkom, bo zjedli wszystkie na raz! Dla siebie i męża udało mi się ocalić tylko jeden (z 12!), który zjedliśmy na spółkę, żeby chociaż spróbować. Warto tu dodać, że starszak to w ogóle za borówkami nie przepada…

Jak zrobić mus z borówek?

Borówki wrzucam do garnka (można na początku podlać je niewielką ilością wody) i gotuję na niedużym ogniu aż masa zgęstnieje. Trochę tak jakby robić dżem czy konfiturę, tylko, że ja nic do nich nie dodaję. Czekam tylko aż większość soku odparuje i powstanie dość gęsty mus. Można go na koniec zmiksować lub zostawić w takiej formie w jakiej jest.

W ogóle bardzo Wam polecam taki mus zrobić, szczególnie jeśli macie nadmiar borówek, i zamrozić na zimę. Fajnie sprawdzi się nie tylko do ciasta na placki czy jako dodatek np. do owsianki, ale także jako sos do mięsa, np. do pieczonego schabu. Mniam 🙂

Ale co z tym przepisem?

Ale wracając do mojego przepisu na placki. Nie miałam konkretnego gotowego przepisu, więc sięgnęłam do mojego własnego wzoru na przepis na placki, którym dzielę się z Wami w kursie 5 kroków do różnorodnych śniadań.

W kursie dzielę się z Wami swoimi uniwersalnymi wzorami na przepisy na domowe kaszki, placki, omlety, naleśniki czy pasty do kanapek. Pokazuję jak je w prosty sposób modyfikować. Podaję dokładne proporcje które działają, podpowiadam jakie składniki są obowiązkowe a jakie opcjonalne, jak dostosować porcję i produkty do wieku malucha. Proponuję Ci szeroką gamę produktów (też w formie wygodnych checklist), których możesz użyć w przepisie, ale to Ty decydujesz jakiej mąki użyjesz, jakie mleko czy olej wybierzesz, jakiego rodzaju warzyw czy owoców użyjesz itp.

Daję Ci wzór na śniadanie, ale to Ty decydujesz o składnikach. Dlatego jest to tak wygodne i uniwersalne rozwiązanie. Daję Ci narzędzie, które będzie ogromną pomocą w kuchni, ale będzie funkcjonowało na Twoich zasadach i dopasujesz je do własnych potrzeb.

Tworząc przepis na te borówkowe placki zajrzałam do wzoru na przepis na placki, żeby sprawdzić składniki jakie będą mi potrzebne i proporcje. Tak, tak, ja sama też korzystam ze swoich materiałów 🙂 Chociaż wiele przepisów i kombinacji składników mam w głowie to w niektórych przypadkach (np. w kwestii placków) sprawdzam proporcje. Postanowiłam zrobić proste placki, więc ze wzoru na przepis wzięłam tylko te niezbędne składniki, a ominęłam opcjonalne. Na koniec placki upiekłam, bo wtedy nie trzeba stać nad patelnią, są zdrowsze, a w smaku równie dobre. Wszystkie wskazówki odnośnie pieczenia placków też zamieściłam w programie kursu 🙂

No i zdecydowanie placki się udały, bo została mi po nich tylko pusta blacha do pieczenia, a myślałam, że przekąskę na kolejny dzień będę miała z głowy… 🙂

Już za moment rusza II edycja kursu, a już teraz możesz się zapisać na listę osób oczekujących na kurs i zgarnąć w prezencie kalendarz 30 pomysłów na śniadania. Zapis do niczego Cię nie zobowiązuje, a zyskujesz szansę na to, aby zająć dla siebie wcześniej miejsce, co jest istotne, bo kurs będzie miał w tej edycji limitowaną liczbę miejsc.

Placki mocno borówkowe

Porcja: ok. 12 placków

Przeznaczenie: dla dzieci po 6 miesiącu życia

Składniki

ok. 10 łyżek musu z borówek – 200 g
1 banan – ok. 120 g
1 jajko
ok. 4 łyżki mąki owsianej (możesz też użyć pszennej, orkiszowej czy kukurydzianej) – 50 g
1 łyżka oleju roślinnego (np. rzepakowego) – 10 g

Przygotowanie

  1. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą zmiksuj (ja użyłam do tego celu blendera).
  2. Sprawdź konsystencję ciasta i ewentualnie dodaj nieco więcej mąki (nie dodawaj więcej niż 1 łyżkę na raz). Masa na placki powinna być dosyć gęsta, żeby nie rozlewała się samoistnie po papierze do pieczenia lub patelni.
  3. Wyłóż blachę papierem do pieczenia, a następnie uformuj placki. Mniej więcej jedna łyżka na jeden placek.
  4. Placki włóż do nagrzanego do 200 stopni piekarnika (góra-dół) i piecz 15-20 minut z jednej strony, a potem odwróć je na drugą stronę i piecz jeszcze ok. 5 minut, żeby się ładnie dopiekły z obu stron. Oczywiście wszystko zależy od grubości i wielkości placków, więc warto zajrzeć do piekarnika od czasu do czasu, przynajmniej za pierwszym razem.
  5. Placki można też usmażyć na patelni, ale to rozwiązanie sugerowałabym dla starszych dzieci. Smacznego!

Wskazówka

Takie placki to świetny pomysł na wykorzystanie resztek owoców z lodówki. Masz inny mus owocowy lub owocowo-warzywny do wykorzystania? Użyj go w tym przepisie zamiast borówek.

Spróbuj też innych przepisów:

Tabela wartości odżywczych

ProduktIlość [g]Kalorie [kcal]Białko [g]Tłuszcze [g]Węglowodany [g]
borówki5002401.51.560.5
banan120116.41.30.628.3
jajko kurze całe5575.96.85.40.4
mąka owsiana50174.55.43.627.9
olej rzepakowy1089.90100
SUMA735696.71521.1117.1

9 thoughts on “Placki mocno borówkowe

      1. W przepisie jest użyty banan, który także pełni rolę sklejającą, więc jajko można po prostu pominąć.

  1. Dziękuję Pani Marto! Świetny przepis! Zrobiłam mus borówkowo-jabłkowy. Moja 11 miesięczna córka zjadła dwa placuszki, aż jej się uszy trzęsły, a zaznaczę że z niej jest raczej niejadek.
    Pozdrawiam!

        1. Można użyć mrożonych borówek. Można je prosto z zamrażarki przełożyć do garnka, podlać odrobiną wody i ugotować na mus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*