dieta dziecka po pierwszym roku życia (raczkujac.pl)

Czy rozszerzanie diety mamy już za sobą gdy dziecko kończy roczek?

Czy gdy nasz maluszek skończy roczek możemy sobie pogratulować i stwierdzić, że rozszerzanie diety jest już za nami? 🙂 Nie do końca…

Rozszerzanie diety to proces

Rozszerzanie diety to proces i to, jak szybko będzie przebiegał zależy indywidualnie od dziecka i jego potrzeb. Gdy maluszek kończy roczek jego dieta może być jeszcze w znacznej części oparta na mleku i mleko nadal może dostarczać mu efektywnie nawet 40% potrzebnych składników odżywczych1.

Przez pierwszy rok życia mleko stanowi bezsprzecznie podstawę diety maluszka, a stałe posiłki mają ją jedynie uzupełniać. Dlatego podając jedzenie chcemy, żeby maluch zaznajomił się z różnymi produktami, smakami, konsystencjami, żeby jak najwięcej próbował. Dzięki temu uczy się z czasem, że jedzeniem można się najadać, przy czym jeszcze nie musi robić tego efektywnie. Natomiast po 12. miesiącu dążymy stopniowo do tego, żeby przejść na tak zwaną „normalną” dietę. I jeszcze tak naprawdę sporo pracy przed nami 🙂

Tempo zmian powinno zależeć od malucha, a naszym zadaniem jest jak najlepiej go wspierać na tej drodze.

Maluch będzie jadł stopniowo coraz mniej mleka, a w coraz większej części jego jadłospis będzie oparty o posiłki stałe. Dlatego musimy większą uwagę zwracać na to jak bilansujemy dzienne menu, żeby dostarczyć maluchowi wraz z dietą wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych. Stanowi to o tyle wyzwanie, że dieta malucha i jego potrzeby różnią się od potrzeb dorosłych. Jednym z przykładów jest chociażby większe zapotrzebowanie na tłuszcze. Dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć na co zwracać uwagę.

Nadal obowiązuje zasada, że ufamy dziecku i to ono decyduje co i ile zje. Natomiast naszym zadaniem jest proponowanie odpowiednio zbilansowanych posiłków z odpowiednią częstotliwością. Pamiętaj przy tym, że każde dziecko jest inne, a apetyt zależy od różnych czynników. Nie zmuszaj, proponuj.

Niezmiernie ważny okres w życiu malucha

Okres między pierwszym a trzecim rokiem życia to niezwykle ważny rozwojowo rozdział w życiu malucha. Jest to moment kiedy budujemy nawyki żywieniowe, które będą procentowały w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć jak odpowiednio układać jadłospis.

Jest to też trudny okres, bo wchodzimy w tak zwaną fazę neofobiczną. Ta fachowa nazwa oznacza po prostu moment gdy dziecko je bardziej wybiórczo, ma niechęć do próbowania nowych smaków. Podczas gdy w pierwszym roku życia dziecko jest zwykle otwarte na nowości, na naukę jedzenia, po pierwszym roku życia może nastąpić gwałtowna zmiana, która może nas zaskoczyć. Warto wiedzieć z czego to może wynikać i jak sobie z tym radzić.

Mini-poradnik jak układać dietę dziecka po pierwszym roku życia

Dlatego przygotowałam specjalnie dla Ciebie mini-poradnik ze wskazówkami, dzięki którym będziesz wiedziała czym się kierować na co dzień, na co zwracać szczególną uwagę, o co dbać, a czego nadal unikać.

Jeśli będziesz pamiętała o kilku podstawowych zasadach przy układaniu dziennego jadłospisu dla dziecka to jego dieta powinna być odpowiednio zbilansowana.

I to właśnie te zasady staram się przybliżyć Ci w e-booku. Ten mini-poradnik jest pigułką wiedzy o żywieniu dziecka w wieku 1-3 lat. Przygotowałam też trzy przykładowe dzienne jadłospisy, żebyś mogła się inspirować i mieć wzór jak przedstawione wytyczne przełożyć na konkretne dania i całościowe menu.

Chciałabym, żebyś poczuła się pewnie posiadając wiedzę, jak w odpowiedni sposób wspierać za pomocą diety wzrost swojego maluszka. Bo kluczem do prawidłowego rozwoju Twojego szkraba jest zdrowa i zbilansowana dieta.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij w przycisk poniżej.

Mini-Poradnik

Źródła

  1. https://malgorzatajackowska.com/2016/07/15/mleko-to-podstawa-ile-posilkow-podawac-dziecku/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*