Krem warzywny ze szpinakiem, burakiem i makaronem (raczkujac.pl)

Krem warzywny ze szpinakiem, burakiem i makaronem

Mój synek obecnie nie akceptuje zielonego koloru potraw, jeśli więc po zajrzeniu do miseczki z obiadem zauważy ten niepokojący go kolor w zdecydowany sposób odmawia jedzenia. Czasem jednak chciałabym, żeby zjadł trochę czegoś zielonego, np. szpinaku i wymyślam różne sposoby, żeby go ukryć. Świetnie nadaje się do tego burak, który intensywnością koloru przebija wszystko, a poza tym mój maluch go uwielbia 🙂 Poniżej pomysł na krem warzywny ze szpinakiem, burakiem i makaronem.

Porcja: ok. 250 g

Przeznaczenie: dla dzieci powyżej 12 miesiąca życia

Składniki

marchew  – 50 g
ziemniaki – 40 g
seler – 30 g
szpinak – 20 g
burak – 40 g
czosnek – 0,5 g (ok. pół niewielkiego ząbka)
makaron pełnoziarnisty – 15 g
oliwa z oliwek – 5 ml (1 łyżeczka)
woda źródlana – 1 szklanka (ok. 200 ml)
koperek (świeży) – 1 łyżeczka

Przygotowanie

Warzywa obierz i dokładnie opłucz. Następnie pokrój w talarki. W garnku nastaw wodę. Warzywa wrzuć do wrzątku razem z przeciśniętym przez praskę czosnkiem i gotuj przez 20 minut. Na 5 minut przed końcem gotowania dodaj szpinak. W razie potrzeby podczas gotowania dolej wodę. Pod koniec gotowania dorzuć koperek. Całość zblenduj do konsystencji kremu i wymieszaj z oliwą z oliwek.

Makaron ugotuj osobno zgodnie z przepisem na opakowaniu. Jeśli jest taka potrzeba rozdrobnij. Dodaj do kremu i całość wymieszaj. Podawaj ostudzone.

Tabela wartości odżywczych

ProduktIlość [g]Kalorie [kcal]Białko [g]Tłuszcze [g]Węglowodany [g]
marchew50140.50.24.3
ziemniaki40300.70.17.6
seler korzeniowy305.40.50.12
szpinak2030.50.10.6
burak4016.40.803.7
czosnek0.50.7000.2
makaron pełnoziarnisty1550.41.80.39.6
oliwa z oliwek544.1050
SUMA200.51644.75.728

9 thoughts on “Krem warzywny ze szpinakiem, burakiem i makaronem

  1. Cześć. Czy ja robię coś nie źle, że kiedy szukam po tagach wyskakują mi po dwa? Np. tag KREM i wyskakuje mi tylko krem z buraka i szparagów, a wiem, że masz na stronie więcej, bo już robiłam np. krem z brokuła. Podobnie mam z tagiem ZUPKA – wyskakuje tylko dynia i marchewka. 😞

    1. To niestety pokazuje, że powinnam zrobić porządek w tagach 🙁 Tymczasem polecam też korzystanie z wyszukiwarki na stronie i galerii przepisów.

      1. To ja bardzo poproszę o porządek w tagach. 😊

        Czy jeśli gotuję większą ilość zupki, żeby zasłoiczkować to masło albo mleko dodawać od razu, czy dopiero podgrzewając konkretną porcję?

          1. Jestem teraz w ogromnym szoku i zastanawiam się czy wszystko wyrzucić czy też nie… (po przeczytaniu artykułu).

            Ty przygotowujesz wszystko na świeżo, codziennie – ile czasu Ci to zajmuje? Ja chybabym nie wyszła z kuchni nawet do łazienki, żeby nadążyć za apetytem Młodego. 🙁
            Może mogłabyś +- pisać ile czasu zajmuje przygotowanie danego dania (a te góry zmywania jeszcze sobie wyobrażam)… 🙁

            I ostatnie pytanie na dziś czy np. płatki ryżowe albo jaglane też można przygotowywać w wersji nocnej?

          2. Po prostu polecam przerzucić się na mrożenie, poza bezpieczeństwem moim zdaniem jest dużo wygodniejsze. Nie, nie zawsze przygotowuję wszystko na świeżo. Po pierwsze zawsze gotuję co najmniej podwójne porcje, dania mogą zwykle 3-4 dni spokojnie w lodówce leżeć, a nadwyżki mrożę i korzystam z nich w słabsze dni. Niektóre rzeczy przygotowuję sobie wieczorem, kiedy dzieci już śpią. A zmywa za mnie zmywarka 🙂 Tak, i płatki ryżowe i jaglane jak najbardziej też można przygotować w wersji nocnej.

          1. Nie, na przemian z czymś innym, jak była w pn to drugi raz podam w środę. Jak podaję kolejny raz to z innymi dodatkami, np. jak była z ryżem to następnym razem z kaszą itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*